Donosimo odgovor na često postavljeno pitanje: “Koji je moj tip kože i kakve preparate koristiti?”. Vrlo često se događa se da koristimo preparate za kožu, a koji zapravo nisu namijenjeni našem tipu. U nastavku donosimo vam stručne informacije o tipovima kože, te se nadamo da ćete se prepoznati i konačno utvrditi koji je vaš!
Tipovi kože
Koža se, s obzirom na funkciju žlijezda lojnica, najčešće dijeli na: normalnu, suhu i masnu kožu. Uz to postoji i mješoviti tip kože, koji nema jednoliku raspodjelu lojnica na svim dijelovima lica. Sredina lica u T-zoni je masna, a ostali dijelovi imaju normalnu ili čak suhu kožu. Oko 20% populacije mlađe dobi ima normalan tip kože, 10% suhi tip, a seboreičara je najviše, oko 70%. Količina i sastav hidrolipidnog filma na koži utječu na izgled, elastičnost i glatkoću kože. Osim toga ovaj film pojačava barijernu funkciju kože.
Normalan tip kože
Normalan tip kože odlikuje se dobrom prokrvljenošću i uravnoteženim lučenjem žlijezda lojnica i znojnica. Izgled takve kože je baršunast, prikladne boje koja se naziva zdravom bojom kože i vrlo malih pora (cca 10 nm), a otvori folikula su promjera cca 0,16 mm. Površinski hidrolipidni film čuva vodu i druge sastojke organizma, a u mogućnosti je prihvaćati i lipofilne (ukupna ulja i masti) i hidrofilne tvari (teže ka vezanju ili upijanju vode). Zadatak je preparata za čišćenje, njegu i zaštitu ovog tipa kože da što duže sačuvaju takvo normalno stanje kože.
Naime, normalan tip kože obično u starijoj dobi prelazi u suhi tip, pa se pravilnom njegom od mladosti treba što više odgoditi taj prijelaz. Kožu treba čistiti emulgiranim losionima, a područje oko oka i hidrofilnim uljima. Za pranje se mogu upotrebljavati losioni za tuširanje i različite kupke. Za njegu i zaštitu kože najbolje su hidratantne kreme, a noću se mogu upotrebljavati hranjive kreme.
Suhi ili sebostatični tip kože
Suhi ili sebostatični tip kože je karakteriziran smanjenim lučenjem i žlijezda lojnica i žlijezda znojnica. To je razlog, da se na površini takve kože nalazi vrlo oskudan hidrolipidni sloj, što ujedno umanjuje barijernu funkciju kože. Suha koža je napeta, tanka, nježna i prozirna. Pore nisu vidljive, koža je mat i bez sjaja, sklona je crvenjenju i ljuštenju, ispucalosti i vrlo ranom nastanku bora. Uz to se često javlja svrbež. Suha koža je jako osjetljiva na promjene temperature okoline, na vjetar, sunce i kemijske agense.
Uzrok suhe kože mogu biti poremećaji u suprarenalnom i tireoidnom sustavu, zatim manjak A-vitamina, a može se i naslijediti. Sredstva za čišćenje suhe kože moraju biti blaga i trebaju na koži ostaviti tanak premaz koji će nadoknaditi prirodni manjak masnoća. Koža se čisti uljima ili kremama za čišćenje kože, a pere se mlakom vodom bez sapuna. Za pranje se mogu upotrijebiti losioni za tuširanje ili se koža nakon pranja i kupanja treba premazati emolijentnom kremom ili losionom. Za kupanje se preporučuju i hidrofilna ulja. Maske mogu biti na bazi hidrokoloida uz mali dodatak (do 5%) glina ili se stavljaju emolijentne i hranjive kreme. Za dnevnu njegu preporučuju se hidratantne kreme, a za noć hranjive kreme.
Masni ili seboreični tip kože
Masni ili seboreični tip kože je karakteriziran povečanom funkcijom žlijezda lojnica. Koža je debela, grubih pora, sivkasto-žute do žućkaste boje i sklona je stvaranju sujedica (mitesera, komedona) i ljusaka. Promjeri sebacealnih folikula su znatno povećani, a seboreja (pojava prekomjernog lučenja loja) se najčešće javlja na vlasištu, licu, vratu, u predjelu prsne kosti i između lopatica. Javlja se u pubertetu i zadržava i u srednjoj dobi, a u starosti se smanjuje osobito u žena.
Masna koža može biti karakterizirana otvorenim porama kroz koje se obilno luče i znoj i masnoće (seborrhoea oleosa) pa je površina kože sjajna i masna, te zatvorenim porama (seborrhoea sicca), kada se loj ne izlijeva na površinu kože, već se nakuplja i očvršćava. Kod suhog tipa seboreje smanjeno je i lučenje znoja. Tako nastaju sujedice. Širok i vidljiv otvor s crnom točkom je otvorena sujedica (comedo apertus), a sitniji i bijeli otvor je zatvorena sujedica ili comedo occlusus.
Masnu kožu treba čistiti alkoholno-vodenim losionima i adsorptivnim maskama (maske s glinama), a nakon toga primjenjivati adstringentni tonik. U istu svrhu se mogu upotrebljavati i maske koje adstringiraju (sužavaju). Povremeno treba primijeniti peeling. U njezi kože treba izbjegavati masne preparate jer oni djeluju komedogeno. Zato se preporučuju hidratantna mlijeka i kreme, a u terapijske preparate se stavljaju: sumpor, drveni katrani (Pyroleum Betullae, Pyroleum Juniperi, Pyroleum Fagi i dr.), salicilna kiselina, girodal i sl.
Više o sličnim temama pročitajte ovdje.
Izvor: Mira Čajkovac – Kozmetologija