by Tomislav Vrbanec, parfumer i fitoaromaterapeut
Što je to uopće Ozempic?
Mislim da ne postoji osoba koja prati trendove, a koja nije čula za “čarobni” lijek od kojeg se kilogrami jednostavno tope sami od sebe. Međutim osim klasičnih članaka na internetu da Ozempic ne funkcionira i da je opasan, vrlo se teško mogu pronaći informacije i objašnjenja zašto bi Ozempic mogao biti opasan i za koga.
Živimo u digitalnom dobu kada nas sa svih strana “bombardiraju” s raznim informacijama, a kada su u to uključene i poznate javne osobe, tada informacije do korisnika dolaze još brže. Društvene mreže popularizirale su Ozempic kao lijek za mršavljenje iako on već godinama postoji na tržištu. U nastavku pozabavit ćemo se stručnim informacijama i objasniti što je to zapravo Ozempic, čemu služi i koje su moguće nuspojave od korištenja lijeka Ozempic.
Što je Ozempic?
Ozempic je lijek, točnije otopina za injekciju u napunjenoj brizgalici. Jedan mililitar otopine sadrži 1,34 mg semaglutida. Lijek Ozempic još uvijek je pod dodatnim praćenjem čime se omogućuje brzo otkrivanje novih sigurnosnih informacija. Svaki zdravstveni radnik trebao bi prijaviti svaku sumnju na nuspojavu za ovaj lijek.
Ozempic dolazi na tržište u obliku bistre i bezbojne ili gotovo bezbojne izotonične otopine, pH vrijednosti = 7,4. Indiciran je za liječenje odraslih osoba s nedostatno kontroliranom šećernom bolešću tipa 2 kao dodatak dijeti i tjelovježbi. Jedna brizgalica sadrži 1,5 ml otopine i omogućuje davanje doza od 0,25 mg, 0,5 mg i 1 mg.
Doziranje i način primjene Ozempic-a
Doziranje
Početna doza je 0,25 mg semaglutida jedanput na tjedan. Nakon 4 tjedna dozu treba povećati na 0,5 mg jedanput na tjedan. Nakon najmanje 4 tjedna uz dozu od 0,5 mg jedanput na tjedan, doza se može povećati na 1 mg jedanput na tjedan kako bi se dodatno poboljšala regulacija glikemije. Semaglutid od 0,25 mg nije doza održavanja. Ne preporučuju se tjedne doze veće od 1 mg.
Kad se Ozempic dodaje već postojećem liječenju metforminom i/ili tiazolidindionom, postojeća doza metformina i/ili tiazolidindiona može se nastaviti primjenjivati bez promjene. Kad se Ozempic dodaje postojećem liječenju sulfonilurejom ili inzulinom, treba razmotriti smanjenje doze sulfonilureje ili inzulina kako bi se smanjio rizik od hipoglikemije.
Nije potrebno samopraćenje glukoze u krvi radi prilagođavanja doze lijeka Ozempic. Međutim, kad se započinje liječenje lijekom Ozempic u kombinaciji sa sulfonilurejom ili inzulinom, samopraćenje glukoze u krvi može biti potrebno radi prilagođavanja doze sulfonilureje ili inzulina kako bi se smanjio rizik od hipoglikemije.
Propuštena doza
Ako se propusti doza, potrebno ju je primijeniti što prije i u roku od 5 dana nakon propuštene doze. Ako je prošlo više od 5 dana, propuštenu dozu potrebno je preskočiti, a sljedeću je dozu potrebno primijeniti na dan redovite doze. U svakom slučaju, bolesnici potom mogu nastaviti s redovitim rasporedom doziranja jedanput na tjedan.
Način primjene
Ozempic se primjenjuje jedanput na tjedan u bilo koje doba dana, s ili bez obroka. Ozempic se primjenjuje supkutanom injekcijom u abdomen, bedro ili nadlakticu. Mjesto injiciranja može se mijenjati bez prilagođavanja doze. Ozempic se ne smije primjenjivati intravenski ili intramuskularno. Dan tjedne primjene može se po potrebi promijeniti ako je vrijeme između dvije doze najmanje 3 dana (>72 sata). Nakon odabira novog dana za doziranje potrebno je nastaviti s doziranjem jedanput na tjedan.
Posebna upozorenja i mjere opreza pri uporabi
Semaglutid se ne smije primjenjivati u bolesnika sa šećernom bolešću tipa 1 niti za liječenje dijabetičke ketoacidoze. Semaglutid nije zamjena za inzulin. Nema iskustva u bolesnika s kongestivnim srčanim zatajenjem stupnja IV prema NYHA (engl. New York Heart Association) klasifikaciji pa se stoga primjena semaglutida ne preporučuje u tih bolesnika.
Učinci na probavni sustav
Primjena agonista receptora GLP-1 može se povezati s gastrointestinalnim nuspojavama. To je potrebno uzeti u obzir pri liječenju bolesnika s oštećenjem bubrega jer mučnina, povraćanje ili dijareja mogu uzrokovati dehidraciju koja može dovesti do pogoršanja bubrežne funkcije.
Akutni pankreatitis
Kod primjene agonista receptora GLP-1 primijećen je akutni pankreatitis. Bolesnike treba obavijestiti o karakterističnim simptomima akutnog pankreatitisa. Ako se sumnja na pankreatitis, treba prekinuti primjenu semaglutida, a ako se pankreatitis potvrdi, liječenje semaglutidom ne smije se ponovno započeti. Oprez je nužan u bolesnika koji u anamnezi imaju pankreatitis.
Hipoglikemija
U bolesnika liječenih semaglutidom u kombinaciji sa sulfonilurejom ili inzulinom moguć je povećani rizik od hipoglikemije. Rizik od hipoglikemije može se smanjiti smanjenjem doze sulfonilureje ili inzulina na početku liječenja semaglutidom.
Dijabetička retinopatija
U bolesnika s dijabetičkom retinopatijom liječenih inzulinom i semaglutidom zabilježen je povećani rizik od komplikacija dijabetičke retinopatije (vidjeti dio 4.8). Potreban je oprez pri primjeni semaglutida u bolesnika s dijabetičkom retinopatijom liječenih inzulinom. Te je bolesnike potrebno pažljivo nadzirati i liječiti u skladu s kliničkim smjernicama. Naglo poboljšanje regulacije glukoze povezano je s privremenim pogoršanjem dijabetičke retinopatije, ali drugi mehanizmi se ne mogu isključiti.
Sadržaj natrija
Ovaj lijek sadrži manje od 1 mmol (23 mg) natrija po dozi, tj. zanemarive količine natrija.
Nuspojave korištenja lijeka Ozempic
Predoziranje lijekom Ozempic
U kliničkim ispitivanjima prijavljena su predoziranja do 4 mg u jednoj dozi i do 4 mg u tjedan dana. Najčešća prijavljena nuspojava bila je mučnina. Svi bolesnici oporavili su se bez komplikacija. Nema specifičnog protuotrova za predoziranje semaglutidom. U slučaju predoziranja treba započeti odgovarajuće potporno liječenje prema bolesnikovim kliničkim znakovima i simptomima. Možda će biti potrebno dulje praćenje i liječenje tih simptoma, pri čemu je potrebno uzeti u obzir dugi poluvijek semaglutida od približno 1 tjedna.
Kako djeluje Ozempic?
Farmakodinamička svojstva
Farmakoterapijska skupina: lijekovi za liječenje šećerne bolesti, analozi glukagonu sličnog peptida-1 (GLP-1), ATK oznaka: A10BJ06
Mehanizam djelovanja
Semaglutid je analog GLP-1 s podudarnošću sekvence od 94% s humanim GLP-1. Semaglutid djeluje kao agonist GLP-1 receptora koji se selektivno veže i aktivira GLP-1 receptor, ciljno mjesto nativnog GLP-1. GLP-1 je fiziološki hormon s višestrukim djelovanjem u regulaciji glukoze i apetita te kardiovaskularnom sustavu. Učinci na glukozu i apetit posebno su posredovani putem GLP-1
receptora u gušterači i mozgu.
Semaglutid snižava glukozu u krvi u ovisnosti od glukoze poticanjem lučenja inzulina i snižavanjem lučenja glukagona kad je glukoza u krvi visoka. Mehanizam snižavanja glukoze u krvi također uključuje i blago odgođeno pražnjenje želuca u ranoj postprandijalnoj fazi. Tijekom hipoglikemije semaglutid smanjuje lučenje inzulina, ali ne remeti lučenje glukagona. Semaglutid smanjuje tjelesnu težinu i količinu masnog tkiva sniženjem unosa energije koji obuhvaća općenito smanjeni apetit. Osim toga, semaglutid smanjuje želju za masnom hranom. GLP-1 receptori eksprimiraju se i u srcu, krvnim žilama, imunološkom sustavu i bubrezima.
U kliničkim ispitivanjima semaglutid je imao povoljan učinak na lipide u plazmi, snizio je sistolički krvni tlak i smanjio upalu. U ispitivanjima na životinjama semaglutid ublažava razvoj ateroskleroze sprječavanjem progresije plaka aorte i smanjenjem upale u plaku.
Farmakodinamički učinci
Sve farmakodinamičke procjene izvršene su nakon 12 tjedana liječenja (uključujući povećanje doze) u stanju dinamičke ravnoteže uz primjenu semaglutida 1 mg jedanput na tjedan.
PROIZVOĐAČ BIOLOŠKE DJELATNE TVARI I PROIZVOĐAČ ODGOVORAN ZA PUŠTANJE SERIJE LIJEKA U PROMET
Naziv i adresa proizvođača biološke djelatne tvari:
Novo Nordisk A/S
Hallas Alle
DK-4400 Kalundborg
Danska
Naziv i adresa proizvođača odgovornog za puštanje serije lijeka u promet:
Novo Nordisk A/S
Novo Alle
DK-2880 Bagsværd
Danska
Izvor: https://ec.europa.eu/health/documents/community-register/2018/20180208139833/anx_139833_hr.pdf