Siguran put do stavljanja kozmetičkog proizvoda na tržište!
Svaki kozmetički proizvod mora imati Izvješće o sigurnosti kozmetičkog proizvoda
Ako ste se pitali kako ispravno staviti kozmetički proizvod na tržište onda ste na pravom mjestu. U ovom članku objasnit ćemo kako pravilno staviti kozmetički proizvod na tržište i na što sve trebate paziti.
Hrvatska je ulaskom u Europsku Uniju donijela nova pravila kada je riječ o kozmetičkim proizvodima. To znači da ista pravila vrijede za sve zemlje članice Europske Unije bez iznimke. Svaki kozmetički proizvod koji se nalazi na tržištu MORA posjedovati dokument koji se zove Procjena sigurnosti kozmetičkog proizvoda.
Vrijedi li to baš za svaki kozmetički proizvod?
Tako je. To znači da kada uđete u trgovinu s kozmetičkim proizvodima, baš svaki od tih proizvoda ima vlastitu dokumentaciju, kao i Procjenu sigurnosti. Nevjerojatna je činjenica koliko kozmetičkih proizvoda nesvjesno koristimo na dnevnoj bazi, a da toga nismo ni svjesni. Od šampona za kosu, gela za tuširanje, parfema, mlijeka za tijelo, proizvoda za čišćenje lica, krema, balzama, a da ne pričamo o dekorativnoj kozmetici.
Upravo iz razloga sigurnosti upotrebe svih tih proizvoda – svaki proizvod mora imati Procjenu sigurnosti. Prije stavljanja na tržište potrebno je izraditi sve potrebne analize kako bi sa sigurnošću po zdravlje mogli slobodno koristiti proizvode.
Što je zapravo Procjena sigurnosti kozmetičkog proizvoda?
Procjena sigurnosti kozmetičkog proizvoda je dokument koje izrađuje osoba koja posjeduje diplomu ili neki drugi dokaz formalne osposobljenosti. Procjenitelji prema uputama Ministarstva zdravstva mogu biti osobe koje su završile sveučilišni studij farmacije, toksikologije, medicine ili slične stručne discipline te studija koji se u državi članici Europske Unije priznaje kao jednakovaljan.
Odgovorna osoba dužna je prije stavljanja na tržište osigurati zdravstvenu ispravnost proizvoda. Osim svih ostalih analiza, procjenitelj je taj koji daje zaključak i odobrava ili ne odobrava stavljanje kozmetičkog proizvoda na tržište.
Što sve sadrži Procjena sigurnosti?
Prema uputama Ministarstva zdravstva točno je definirano koje sve podatke mora sadržavati Izvješće o sigurnosti kozmetičkog proizvoda. Izvješće se sastoji od dva dijela i to DIO A. i DIO B. Kako bi bilo jasno da se radi o stručnoj dokumentaciji u nastavku ćemo nabrojati osnovne dijelove koje Procjena mora sadržavati.
Prilog koji nam je osiguralo Ministarstvo zdravstva možete preuzeti na sljedećoj poveznici:
DIO A.
- Kvantitativni i kvalitativni sastav kozmetičkog proizvoda
- Fizikalno-kemijska svojstva i stabilnost kozmetičkog proizvoda
- Mikrobiološka čistoća
- Nečistoće, tragovi i podatke o ambalažnom materijalu
- Uobičajeni i razumno predvidljivi uvjeti uporabe
- Izloženost kozmetičkom proizvodu
- Izloženost tvarima
- Toksikološki profil tvari
- Neželjeni učinci i ozbiljni neželjeni učinci
- Podaci o kozmetičkom proizvodu
DIO B.
- Zaključak ocjene
- Navođenje upozorenja i uputa za uporabu
- Obrazloženje
- Vjerodostojnost ocjenjivača i odobrenja dijela B.
Igra ili ozbiljna stvar?
Mislimo da nije potrebno posebno naglašavati koliko je zapravo VAŽNO da je svaki kozmetički proizvod koji se nalazi na tržištu Europske Unije pa tako i Hrvatske detaljno ispitan. Sigurni smo da se slažete, jer definitivno ne želite učiniti ništa loše za svoje zdravlje.
Znači li to da i kozmetika koja se prodaje na štandovima mora također posjedovati Procjenu sigurnosti? DA. Tako je! Bilo koji kozmetički proizvod dužan je posjedovati vlastitu Procjenu.
Ako Vam je potrebna pomoć kod izrade Procjene sigurnosti, stojim Vam na raspolaganju na [email protected]
* * * * *