by Tomislav Vrbanec, parfumer i fitoaromaterapeut
U posljednje vrijeme medije pune naslovi tipa – Došao je kraj šljokicama!
Je li to uistinu tako?
Danas kada se šljokice nalaze u mnogim kozmetičkim proizvodima uistinu je teško zamisliti život bez ovog “magičnog” sastojka. Ljudi su se navikli na pojedine proizvode kojima su vjerni, a proizvođači su u panici što će se dogoditi s njihovim proizvodima na kojima se toliko dugo i predano radili.
Kako bi pojasnio što se zapravo uistinu dogodilo i smirio strasti, u nastavku ću vam objasniti koja je budućnost šljokica u kozmetičkim proizvodima.
Sve je počelo kada je Europska komisija objavila novu Uredbu naziva UREDBA KOMISIJE (EU) 2023/2055 оd 25. rujna 2023. o izmjeni Priloga XVII. Uredbi (EZ) br. 1907/2006 Europskog parlamenta i Vijeća o registraciji, evaluaciji, autorizaciji i ograničavanju kemikalija (REACH) u pogledu mikročestica sintetičkih polimera. Cijela Uredba dostupna je ovdje, a pošto je vrlo kompleksna i nekima teško tumačiva, danas ćemo objasniti kako će ona utjecati na kozmetičke proizvode, a koji u svom sastavu sadrže popularne šljokice.
Što je predlagala i razmatrala europska komisija?
Citirat ćemo samo one dijelove Uredbe koje se striktno odnose na kozmetičke proizvode:
- Vijeće je u svojim zaključcima od 20. lipnja 2016. o akcijskom planu EU-a za kružno gospodarstvo (2) i od 24. ožujka 2017. o međunarodnom upravljanju oceanima (3) pozvalo Komisiju da predloži mjere za smanjenje ispuštanja velikih i malih plastičnih ostataka u morski okoliš, uključujući mjere za zabranu polimera u kozmetičkim proizvodima, proizvodima za osobnu njegu i deterdžentima.
- U rujnu 2018. Europski parlament pozvao je (8) Komisiju da do 2020. uvede zabranu mikroplastike u kozmetičkim proizvodima, proizvodima za osobnu njegu, deterdžentima i proizvodima za čišćenje.
- Agencija je 29. siječnja 2019. objavila dosje iz Priloga XV. (10), u kojem je zaključila da namjerna uporaba mikročestica sintetičkih polimera koja dovodi do ispuštanja u okoliš predstavlja rizik za okoliš koji se ne kontrolira na odgovarajući način i koji treba otkloniti na razini Unije. Agencija je procijenila da se trenutačno svake godine u okoliš ispusti više od 42 000 tona namjerno prisutne mikroplastike (11). U dosjeu iz Priloga XV. predložen je diferencirani pristup upravljanju rizicima kako bi se uklonili rizici povezani s takvim mikročesticama sintetičkih polimera koje nisu kontrolirane na odgovarajući način. Potpuna zabrana stavljanja na tržište predložena je za sektore i primjene u kojima se ispuštanje smatra neizbježnim. Predložene su upute za uporabu i zbrinjavanje kako bi se ispuštanja koja se mogu izbjeći svela na najmanju moguću mjeru. Predloženo je i uvođenje obveze izvješćivanja kako bi se dobivale informacije o ispuštanjima u slučaju uporaba koje nisu obuhvaćene zabranom stavljanja na tržište.
- Kad je riječ o zabrani stavljanja na tržište „mikrokuglica”, tj. mikročestica sintetičkih polimera koje se upotrebljavaju kao abraziv, tj. za eksfolijaciju, poliranje ili čišćenje, uglavnom u kozmetičkim proizvodima koji se ispiru ili deterdžentima, nije predloženo prijelazno razdoblje jer je industrija do 2020. trebala dobrovoljno postupno ukinuti njihovu uporabu. Za kozmetičke proizvode bez mikrokuglica koji se ispiru i koji se ne ispiru u dosjeu iz Priloga XV. predloženo je četverogodišnje, odnosno šestogodišnje prijelazno razdoblje.
- SEAC je za određene kozmetičke proizvode koji se ne ispiru, tj. proizvode za šminkanje, proizvode za usne i proizvode za nokte, zbog njihova malog doprinosa ukupnom ispuštanju mikroplastike i potencijalno velikog utjecaja zabrane upotrebe mikročestica sintetičkih polimera u tim proizvodima na kozmetičku industriju, smatrao da su dvije dodatne mjere odgovarajuće alternative zabrani stavljanja tih proizvoda na tržište nakon šestogodišnjeg prijelaznog razdoblja, kako je predloženo u dosjeu iz Priloga XV.: odgovarajuće upute za uporabu i zbrinjavanje ili prijelazno razdoblje dulje od šest godina. Međutim, zbog nesigurnosti povezanih s ispuštanjem i raznim učincima na industriju SEAC nije mogao zaključiti bi li neka od tih opcija bila primjerenija od zabrane i šestogodišnjeg prijelaznog razdoblja, kako je predloženo u dosjeu iz Priloga XV.
- Troškovi promjene formula koji se očekuju za proizvode za šminkanje, proizvode za usne i proizvode za nokte kao posljedica predloženog ograničenja viši su nego za druge kozmetičke proizvode koji se ne ispiru. Uzimajući u obzir i relativno manji doprinos proizvoda za šminkanje, proizvoda za usne i proizvoda za nokte ukupnom ispuštanju mikročestica, Komisija smatra da je prijelazno razdoblje od 12 godina prije zabrane stavljanja takvih proizvoda na tržište opravdano kako bi se osiguralo dovoljno vremena za razvoj odgovarajućih alternativa i kako bi se ograničili troškovi za industriju. Međutim, kako bi se potaknula zamjena mikročestica sintetičkih polimera u proizvodima za šminkanje, proizvodima za usne i proizvodima za nokte prije isteka prijelaznog razdoblja, na svim proizvodima za šminkanje, proizvodima za usne i proizvodima za nokte koji su stavljeni na tržište i još uvijek sadržavaju mikročestice sintetičkih polimera trebala bi biti navedena izjava kojom se potrošače obavješćuje o tome, počevši od 17. listopada 2031. Kako bi se izbjeglo nepotrebno opterećivanje dobavljača i opozivanje proizvoda, od dobavljača se tijekom određenog dodatnog razdoblja ne bi trebalo zahtijevati da dostavljaju prethodno navedenu izjavu o proizvodima koji su stavljeni na tržište prije 17. listopada 2031.
Što kaže nova Uredba vezano uz kozmetiku?
Članak 1.
Prilog XVII. Uredbi (EZ) br. 1907/2006 mijenja se u skladu s Prilogom ovoj Uredbi.
Članak 2.
Ova Uredba stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.
Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama. Sastavljeno u Bruxellesu 25. rujna 2023.
Za Komisiju
Predsjednica
Ursula VON DER LEYEN
Prilog XVII. Uredbi (EZ) br. 1907/2006 mijenja se kako slijedi:
Fokusirat ćemo se samo na kozmetičke proizvode
- Ne smiju se stavljati na tržište kao samostalne tvari ili, ako su mikročestice sintetičkih polimera prisutne kako bi se dobila željena karakteristika, u smjesama u koncentraciji jednakoj ili većoj od 0,01 % masenog udjela.
- Za potrebe ovog unosa primjenjuju se sljedeće definicije:
(e) „proizvod za šminkanje” znači svaka tvar ili smjesa namijenjena da bude u dodiru s određenim vanjskim dijelovima ljudskog tijela, tj. epidermom, obrvama i trepavicama, isključivo ili uglavnom radi promjene njihova izgleda
- Stavak 1. primjenjuje se kako slijedi u pogledu sljedećih uporaba: (a) od 17. listopada 2029. za mikročestice sintetičkih polimera za uporabu za inkapsulaciju mirisa;
(b) od 17. listopada 2027. za „proizvode koji se ispiru” kako su definirani u točki 1. podtočki (a) preambule prilogâ od II. do VI. Uredbi (EZ) br. 1223/2009, osim ako su takvi proizvodi obuhvaćeni točkom (a) ovog stavka ili sadržavaju mikročestice sintetičkih polimera koje se upotrebljavaju kao abraziv, tj. za eksfolijaciju, poliranje ili čišćenje („mikrokuglice”);
(c) od 17. listopada 2035. za proizvode za usne kako su definirani u točki 1. podtočki (e) preambule prilogâ od II. do VI. Uredbi (EZ) br. 1223/2009, proizvode za nokte kako su definirani u točki 1. podtočki (g) preambule prilogâ od II. do VI. toj uredbi i proizvode za šminkanje obuhvaćene područjem primjene te uredbe, osim ako su takvi proizvodi obuhvaćeni točkom (a) ili (b) ovog stavka ili sadržavaju mikrokuglice;
(d) od 17. listopada 2029. za proizvode koji se ne odstranjuju, kako su definirani u točki 1. podtočki (b) preambule prilogâ od II. do VI. Uredbi (EZ) br. 1223/2009, osim ako su takvi proizvodi obuhvaćeni točkom (a) ili (c) ovog stavka;
- Od 17. listopada 2031. do 16. listopada 2035. dobavljači proizvoda iz stavka 6. točke (c) koji sadržavaju mikročestice sintetičkih polimera dužni su navoditi sljedeću izjavu: „Ovaj proizvod sadrži mikroplastiku”. Međutim, na proizvodima stavljenima na tržište prije 17. listopada 2031. neće do 10. prosinca 2031. biti potrebno navoditi tu izjavu
- Stavak 1. ne primjenjuje se na stavljanje na tržište mikročestica sintetičkih polimera, samostalno ni u smjesama, stavljenih na tržište prije 17. listopada 2023.
Još ćemo se jedno vrijeme družiti sa šljokicama
Iz svega navedenog za zaključiti je da ćemo se još jedno vrijeme družiti sa šljokicama u kozmetičkim proizvodima. Ako Vam je potrebna pomoć vezano uz tumačenje Uredbe slobodno mi se obratite na [email protected] i rado ću Vam pomoći.