Tomislav Vrbanec – hrvatski parfumer nove generacije
Znate li razlike sintetskih i prirodnih molekula?
Kakav je sastav parfema koji se danas prodaje na tržištu? Koje su razlike između prirodnih i sintetičkih sirovina? Zašto se mirisi dizajnirani sa sintetičkim molekulama loše percipiraju? Na koji bi način prirodnije komponente bile prikladnije? Možda ste se već pitali neka od ovih pitanja, a možda čitajući prvi puta razmišljate o ovoj temi. Bilo kako bilo, u nastavku vam donosim odgovore!
Sastav parfema: sintetske i prirodne sirovine
Luksuzni brendovi danas prodaju mirise stvorene od prirodnih i sintetičkih sirovina. Veliki broj mirisa temelji se na prirodnim sirovinama, međutim, iz razloga lakoće, ekonomičnosti ili ekologije, prirodne sirovine ljudskim su rukama rekreirane u laboratoriju.
Štoviše, zahvaljujući kemiji i suptilnoj parfumerijskoj umjetnosti izrađuju se i razrađuju nevjerojatne i jedinstvene kombinacije i legure koje stvaraju nove mirise. Određene inovativne tehnike također omogućuju ostvarenje mirisa koje je nemoguće normalno destilirati, poput mirisa šume, i ponovno ih stvaraju na potpuno umjetni način.
Razlike između sintetskih i prirodnih molekula
Sintetska molekula
Sintetska molekula, koju je dizajnirao kemičar, oponaša prirodnu molekulu. Molekula se stvara u laboratoriju kombinirajući nekoliko molekula mirisa, aroma i otapala, kako bi se što više približili sličnom mirisu koji postoji u prirodi. Primarni cilj je kopiranje prirodnih mirisnih nota. Potičući neograničenu kreativnost, svake godine izmisli se više od 2000 molekula. Sintetizacija je obavezna u određenim slučajevima, poput slučaja kada oponašana prirodna komponenta postane rijetka, njezina uporaba postaje zabranjena ili previše regulirana. Sintetiziranje na neki način znači zaštitu prirode.
Prirodna molekula
Upotreba prirodnih sirovina u parfemima danas je jamstvo kvalitete i prestiža. Sintetički mirisi ponekad se loše percipiraju, kritiziraju, prenose negativnu sliku, optužuju za alergije i reakcije na koži. Korisnici se zatim okreću prirodnosti. Oni traže proizvode s transparentnim, manje umjetnim sastavom. Ovo novo tržište pokazalo se velikim izazovom za sve parfumere. Zapravo postoji samo nekoliko stotina prirodnih molekula u usporedbi s nekoliko tisuća sintetičkih. Kombinacije su stoga složenije, ograničenije i rjeđe.
Bez kemije, nema moderne parfumerije
Važno je biti svjestan da bez kemijske sinteze ne bi bilo parfema kakve danas poznajemo. Suvremene kemijske tehnike dopuštaju nove kombinacije. U stvari, mošusne ili drvenaste note ne postoje u prirodi. Sintetičke molekule stoga nam omogućuju da idemo dalje, neprestano stvarajući nove mogućnosti, nove kombinacije, a time i nove emocije.
“Bez kemije, nema moderne parfumerije”
Kako bi ostvarili jedinstvene rezultate, parfemska industrija vrlo dobro zna kombinirati prirodno i umjetno.