Tomislav Vrbanec – hrvatski parfumer nove generacije
Poznato nam je za prepoznavanje mirisa zaslužan naš nos.
Međutim jeste li se ikada zapitali kako on zapravo zaista funkcionira?
U nastavku Vam donosim zanimljive informacije sa jednog malo drugačijeg pogleda na naš nos. Svi ga imamo i koristimo na dnevnoj bazi. Još u osnovnoj školi učili smo o njemu i njegovim funkcijama, a uzimamo ga zdravo za gotovo.
Međutim naš nos je nešto mnogo više od onog kako ga percipiramo. Znamo da njime raspoznajemo mirise, međutim jeste li se ikada zapitali kako cijeli taj proces zaista izgleda?
Fukcija nosa
Nos je organ njuha, a osim što služi kao glavni put protoka zraka u pluća, njime prepoznajemo mirise i arome. Jeste li znali da se u njega ulijevaju naše suze? Dnevno u prosjeku svaka osoba proizvede oko 500 ml suza koje tokom dana vlaže naše oči. Upravo te suze kroz suzne kanaliće ulijevaju se u naš nos, gdje se suše i isparavaju.
“Oko suzi cijelo vrijeme, ne samo onda kada plačemo”
Naš nos utječe i na rezonanciju našeg glasa. Sigurno ste se tokom života našli u situaciji kada vam je glas bio drugačiji, pogotovo kada ste prehlađeni, a nos začepljen.
Pogled iznutra
Gornji dio nosa sastoji se od kosti, a donji od hrskavice. Iznutra je prazna šupljina (nosna šupljina) koju nosna pregrada dijeli u dva prolaza (hodnika) koji se pružaju od nosnica do stražnjeg dijela ždrijela. Kosti koje se zovu nosne školjke izbočuju se u nosnu šupljinu čineći niz nabora. Ti nabori znatno povećavaju površinsko područje preko kojeg prolazi zrak. Prevlaka nosne šupljine je sluznica s mnogo krvnih žila.
Povećana površina i mnogo krvnih žila omogućuje nosu brzo zagrijavanje i vlaženje ulazećeg zraka. Stanice u sluznici stvaraju sluz i imaju sitne izboje nalik na vlasi (trepetljike). Obično sluz zaustavlja pridošle prljave čestice koje se pomoću trepetljika pomiču prema prednjem dijelu nosa ili niz ždrijelo da bi se uklonile iz dišnog puta. To djelovanje pomaže u čišćenju zraka prije nego uđe u pluća. Kihanje automatski čisti nosne prolaze (hodnike) i predstavlja reakciju na nadraživanje kao što kašljanje čisti pluća. Sve ove informacije svima su dostupne putem medicinskih priručnika.
Gdje zapravo prepoznajemo mirise?
Mislim da je svima jasno da mirise zapravo prepoznajemo u mozgu. Međutim, potreban nam je netko tko će mirise prenijeti do mozga. Upravo za taj posao zadužen je naš nos.
Stanični receptori za njuh su smješteni u gornjem dijelu nosne šupljine. Te stanice imaju izboje poput vlasi (trepetljike) koje dopiru prema dolje u nosnu šupljinu i živčana vlakna koja prodiru prema gore u njušni pupoljak, nabreknuće na kraju svakog njušnog živca. Njušni živci (živci mirisa) protežu se neposredno u mozak.
Sljedeći puta kada budete mirisali svoj omiljeni parfem, budite svjesni da je prepoznavanje mirisa vrlo složen postupak. Što ste svjesniji toga, siguran sam da ćete više paziti na svoj nos.