Terapija „SUHIM IGLICAMA“ ili stručnim nazivom Dry needling terapija.
Specijalna tehnika u fizioterapiji koja se primjenjuje za liječenje miofacijalne boli. Često se i naziva „intramuskularna manualna terapija“.
Podrazumijeva primjenu sterilne akupunkturne igle u terapijske svrhe bez primjene lijeka, jer sama igla ima analgetski učinak. Tehnika je moderne zapadne medicine, a ne kineske jer ne prati meridijane tijela. Tretira „dosadne“ bolne trigger točke u mišićnom sustavu te se traži najbolji odgovor tkiva pod nazivom „twitch“ koji se osjeća kao blagi trzaj nakon kojeg slijedi relaksacija mišićnih vlakna u svrhu kako bi se smanjila napetost,bol i pokrenula regeneracija tkiva uz povećanje pokretljivosti zgloba koji je vezan za tretirani mišić zime se smanjuje bol, a povećava lokalna cirkulacija.
Tehnika ima invazivni oblik primjene, no visokoeducirani stručnjaci će ju izvesti vrlo sigurno i efektivno. Ovisno o tretiranju dubokih i/ili površinskim mišićima primjenjuje se sterilna jednokrattna monofilamentna igla s opružnim hvatom različitih veličina.
Kako djeluje Dry needling?
Djelovanje Dry needlinga je među strukom najlogičniji i najprihvaćeniji način – mehaničko djelovanje.
Mehaničko djelovanje funkcionira tako da putem sterilne iglice na mjestu uboda stvaramo mikro traumu i tako potičemo proces regeneracije tkiva stoga tim istim putem dovodimo hranjive tvari poput kisika i proteina putem cirkulacije u ciljano tretirano tkivo.
S djelovanja aspekta neurofiziologije na živčani sustav primjena dry needlinga događa se na tri razine :
- Periferni živčani mehanizmi – aktiviraju se nociceptori (receptori odgovorni za prijenos boli) gdje se izaziva analgezija (smanjeni osjećaj boli)
- Segmentalni živčani mehanizmi – nastaje facilitacija (opuštanje) živčanih mehanizma u leđnoj moždini
- Centralni živčani mehanizmi – mehanizmi nastali u mozgu (produkcija različitih neurotransmitera – neuroprijenosnika ) u svrhu postizanja analgezije.
Kratka povijest Dry needlinga
Kao tehnika nastala je slučajnim spletom okolnosti Dr. Janet Travell 1940-tih godina koja je primjetila postojanje bolnih trigger točki u mišićima te je preporučila primjenu injekcije u iste. Uz kolegu Dr. Davida G. Simonsa prvo su počeli primjenom intradermalnih (potkožnih) igla u kojima su se nalazili lijekovi poput kortikosteroida i analgetika za koje se primjećivao pozitivan efekt djelovanja. Sljedom toga počelo se eksperimentirati primjenom fiziološke otopine te se primjećuje jednaki efekt djelovanja bez primjene lijeka.
Takvim načinom djelovanja zaključili su da nema potrebe primjenjivati lijek kad sama igla ima već spomenuto analgetsko djelovanje. Češki fizijatar Dr. Karel Lewit 1979. godine zaključio je u konačnici da su pozitivni efekti primjene takve tehnike vezani isključivo za mehaničku stimulaciju, a ne za primljenu lijeka te se nakon toga zaključka počeo koristiti naziv „suha“ (dry) u odnosu nakon primjene „vlažne“ (wet) tehnike.
Indikacije za Dry needling
Postoji veliki izbor mišićno-koštane dijagnoze za liječenje dry needling-om od vratnih,prsnih i lumbalnih bolnih sindroma disfunkcijom temporomandibularnog (čeljusnog) zgloba, sindroma prenaprezanja (golferski i tenski lakat),kod protruzija diska koje izazivaju odraženu bol, išijasa, glavobolje tenzijskog tipa do wihiplash ozljede (trzajna ozljena nastala kao posljedica prometne nezgode). Koristi se općenito kod svih disfunkcionalnih zglobova na istom području i kod gotovo svih bolnih mišićnih skupina poštivajući anatomiju mišića.
OPĆE I RELATIVNE KONTRAINDIKACIJE
Osim navedenih indikacija postoje i kontraindikacije za izvođenje tehnike neke od njih su : tripanofobija (strah od igla), djeca mlađa od 12 godina, sklonost krvarenju (npr. Hemofilija), osobe koje uzimaju antikoagulacijsku terapiju (npr. Martefarin i sl.), osobe koje boluju od zaraznih bolesti, karcinomatozna stanja, febrilna stanja (vrućica), kožne bolesti (gljivične bolesti, dermatitisi…), limfaedem, bolesnici s kognitivnim poremećajima, alergija na metale od kojih je sačinjena iglica.
Boli li tretman?
Ukratko : NE. No moguće je da će dio koji je tretiran biti u upalnom procesu idućih par dana te naprezanje i teški fizički rad nisu poželjni u tom trenutku. Činjenica je da se većina pacijenta na sami spomen igle boji uboda, no taj isti ubod identičan je ubodu komarca. Iglica je izrazito tanka i vrlo brzo penetrira u kožu i sami mišić, ono što zna biti nelagodan osjet jest osjetni trzaj mišića,no nema brige jer je to traženi i pozitivan efekt djelovanja same tehnike.
Osim dry needling terapije postoji i terapija elektroakupunktura i elektropunkcija gdje se uređajima pod naponom niskofrekventne električne struje izvodi osim terapije stimulacija mišića i akupunkturnih (kineskih) točaka, također uvodi se i novitet u estetskom svijetu – estetska akupunktura kao altrenativa botoksu koja će možda biti tema u budućem postu.
U današnje vrijeme dry needling koriste licencirani medicinski stručnjaci diljem svijeta zaduženi za zdravlje mišićno-koštanog sustava: fizioterapeuti, liječnici, specijalistri fizijatri, ortopedi, osteopati, kiroptraktičari.
Navedeni visokoeducirani medicinski stručnjaci su obavezni pridržavati higijenskih aseptičkih uvjeta korištenjem jednokratnih sterilnih akupunkturnih iglica i jednokratnih gumenih/nitrilnih rukavica te adekvantno zbrinjavanje tretiranog mjesta nakon primjene.
REFERENCE :
- The script course : Dry needling basic and advanced, inst. :Manuel Delgado Correchter, Instema, Espana
- David Simons M.D. et al. : Myofascial Pain and Dysfunction 1999 : the Trigger point Manual, Second Edition Vol. 1.
- History of dry needling : dostupan na poveznici :https://www.movementvail.com/blog/history-of-dry-needling/
- Journal of the American Board of Family Medicine 2020. Volume 23, Issue 5.
- Giles Gyer et al : Dry needling for Manual Therapists 2016 : Points, Techniques, Including, Electroacupunture and Advanced Tendon Tecniques,
- Gary Kearns, PT , : Dry Needling by the Physical Therapist int he Medical Model, Integrative Medicine Symposium, Texas Tech University, Health Sciences Center, Powerpoint Presentation slide.
- Blog AD SACRUM (uz dopuštenje) : https://www.adsacrum.hr/dry-needling/